Wprowadzenie do problematyki systemów informatycznych CAFM

iffmgis

Do czego służą systemy informatyczne z rodziny CAFM (Computer-Aided Facility Management)? Najogólniej chodzi o pełne informatyczne opanowanie procesów związanych z nieruchomościami, w tym z:

Wspomaganie informatyczne procesów zarządzania nieruchomościami, budynkami i ich infrastrukturą techniczną rozwinęło się w wiele wyspecjalizowanych gałęzi. Stało się tak głównie w odpowiedzi na zróżnicowane zapotrzebowanie różnych branż.

Oprogramowanie skupione na rozwiązywaniu problemów technicznych w zakładach produkcyjnych, w szczególności związanych z ‘utrzymaniem ruchu’ (nacisk na zarządzanie przeglądami, zgłoszenia awarii, zarządzanie serwisami), różni się od oprogramowania do zarządzania obiektami o przeznaczeniu handlowym, czy biurami (nacisk na umowy najmu, rozliczenia i relacje z najemcami), albo na przykład rozległymi sieciami drobnych placówek takich jak punkty detaliczne banków (nacisk na dokładność i aktualność formalnych danych o poszczególnych nieruchomościach, rejestrację i raportowanie kosztów utrzymania).

W Polsce zastosowanie systemów CAFM nie jest jeszcze powszechne. Korzystają z nich tylko nieliczne, wyspecjalizowane firmy zarządzające nieruchomościami lub zajmujące się ich utrzymaniem. Są obszary, w których wykorzystanie wspomagania komputerowego dla zarządzania budynkami, infrastrukturą techniczną, czy urządzeniami i aparaturą w ogóle nie jest stosowane. Poziom wykorzystania systemów CAFM w Polsce w porównaniu do Europy Zachodniej oddaje fakt, że od kilku dekad w Niemczech rynek oferuje ponad 40 różnych systemów tego typu, o tyle w Polsce jest zaledwie kilku oferentów i to o bardzo ograniczonym poziomie sprzedaży.

Użytkownikom budynków wydaje się często, że zainstalowanie przez dostawcę urządzeń HVAC oprogramowania BMS (Building Management System) wypełnia wszystkie nowoczesne wymagania dotyczące wsparcia informatycznego dla zarządzania budynkiem. Tymczasem BMS jest tylko niewielkim fragmentem systemu, który pozwalałby na pełne panowanie nad aktywami trwałymi (nieruchomymi i ruchomościami) w budynkach w kierunku zwiększenia efektywności ich wykorzystania i utrzymania ich wartości.

Z punktu widzenia tych ogólnych zasad oprogramowanie iffmGIS należy do niezwykle elastycznych – umożliwiając dostosowanie do różnych typów obiektów, budynków i zadań. Dlatego znajduje zastosowanie zarówno u klientów przemysłowych (Liebherr), firm zarządzających portfolio biurowców (np. HINES-Immobilien, Tattersall-Lorenz Immobilienverwaltung und management GmbH), administratorów nieruchomości mieszkalnych (np. urzędy architektury i nieruchomości na Ukrainie w Kijowie, Lwowie, Odessie, Zaporożu, Dniepropietrowsku,), a w szczególności w sieciach szpitali (Johanniter, Vivantes, Paracelsus, Szpitale Powiatowe w Vorarlbert, Austria), jak i w wielkich szpitalach klinicznych (Kliniki Uniwersyteckie Charité w Berlinie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku).